LIBUŠE JAMNICKÁ
ORIGINÁLNE PLSTENÉ
MÓDNE DOPLNKY
DOMOV ÚVOD NOVINKY GALÉRIA PREDAJ O MNE LINKY ENGLISH
ČÍM SA ZAOBERÁM

Plstenie a plstenie na hodvábe sú výtvarné techniky, pri ktorých sa využívajú najluxusnejšie prírodne materiály - vlna a hodváb. Objavila som ich náhodou a hneď ma nadchli. Umožňujú mi tvoriť prekrásne módne doplnky – šály, klobúky, šperky a rôzne malé a milé drobnosti pre potešenie seba a svojich priateľov. Každý kus je ručne robený originál. Inšpiráciu k tvorbe nachádzam všade okolo seba. Prajem Vám, aby ste si aj vy v mojej GALÉRII našli kúsok, ktorý vás osloví natoľko, že sa naň nebudete chcieť len pozerať na fotke, ale že budete chcieť aby oživil váš šatník a podčiarkol váš vkus.



MATERIÁL

Na výrobu plstených výrobkov používam vlnu z plemena oviec Merino. Merino vlna je jemná, hebká a príjemná na pokožke. Pre plstenie na hodvábe je Merino vlna najvhodnejšia, lebo sa ľahko spojuje s prírodným hodvábom. Hodváb používam ako základ pre všetky šály. Najčastejšie priesvitný veľmi jemný hodvábny šifón (chiffon), priesvitnú organzu alebo hustú jemnú hladkú nepriesvitnú hodvábnu tkaninu ponžé (pongé, habotai). Všetky tieto hodváby sú veľmi ľahké a jemné a pri nosení máte pocit akoby vás hladkali. Pre niektoré projekty si hodváby farbím alebo batikujem práškovými farbami. Na zdobenie používam stredne hrubú Shetlandskú vlnu, alebo nefarbenú kučeravú vlnu írskych oviec, keď chcem dosiahnuť kontrast použitých materiálov, alebo jemné hodvábne lesklé vlákna, keď chcem dodať vzoru nádych luxusu.





TECHNIKA

Plstenie (filcovanie) patrí medzi najstaršie techniky spracovania vlny. Primitívny postup, pri ktorom sa surová ovčia vlna namočí, zroluje a váľa tak dlho až sa spojí, splstnatie a vznikne tak pevná tkanina – filc, sa používa u kočovných kmeňov v nezmenenej podobe do dnešných dní. Ja používam modernejší postup, ktorý uľahčuje a urýchľuje spôsob spracovania vlny: pomocou jemného mydla, horúcej vody, tlaku a mechanického pohybu. Základnou odlišnosťou je použitie kvalitnej a jemnej vlny a v prípade plstenia na hodvábe (nunofilcovanie) aj kvalitnej a jemnej hodvábnej tkaniny. Teplom a mechanickým pohybom sa otvoria šupinky na vlnených vláknach, previažu sa medzi sebou a súčasne sa tenká vrstva vlny neoddeliteľne spojí s hodvábnym podkladom. Pri tomto procese dochádza k zrážaniu vlny asi o tretinu a tým sa zmenšuje aj podkladový hodváb, čím na hodvábe, z líca aj z rubu, vzniká zaujímavé riasenie.



ÚDRŽBA HOTOVÉHO VÝROBKU

Hodváb sa neznáša so syntetickými pracími prostriedkami, stráca po ich použití lesk. Vlne škodí príliš teplá voda. Preto odporúčam prať ručne mydlom vo vlažnej vode do teploty max 40° C, vodu jemne vymačkať, vytvarovať do požadovaného tvaru, sušiť rozprestreté na uteráku. V prípade potreby žehliť na najnižšej teplote ako hodváb, ale nie je to nutné.